הגנה על רימונים לאחר פריחה

מאת: ניצה דהן

מטרות הפעילות

1. אבחנה בפרחי הרימון וברימונים הקטנים
2. שימוש בשתי הידיים לצורך קשירת שקיות בד שיפון על הרימונים שסיימו את הפריחה

מהלך הפעילות

הרימונים בבוסתן הקטן שלנו בשיא הפריחה! חלקם כבר סיימו לפרוח ורימון זעיר עם כתר מתחיל לצמוח. זה הזמן להגן עליהם מכל פגע.
אנו יוצאים לגינה, שולחים יד זהירה בין ענפי הרימון הקוצניים. עם קצת הכוונה, אפשר לגלות פרח רימון בעל עלי כותרת רכים ודקיקים. בסמוך אליו, נמצא רימון קטנטן שסיים את הפריחה כמה ימים קודם. האצבעות נשלחות משש. “ממש מזהים רימון קטן!” קוראת אחת החברות. ” אני מרגישה גם את הכתר!” היא מכריזה בשמחה. עכשיו החלק המורכב: ביד אחת לפתוח את שקית הבד, להשחיל אותה מעל לרימון הקטן. וביד השנייה למשוך שרוך מצד אחד ואז לשחרר את היד מהשקית, למצוא את השרוך הנגדי ולמשוך את שני השרוכים. עכשיו הרימון מוגן! הוא עטוף בבד שיפון רשת צפופה ואוורירית.

הצעתי לחברים להריח את פרח הרימון וראה זה פלא, לרימון אין ריח! איך אפשר לחזור לאולם מבלי להריח?
אז פגשנו את היסמין בפריחה לבנה וריחנית עד מאד. וגם פרחי הטופח הריחני בפרחיו הסגולים הפיץ ריח מתוק מסביב.
חזרנו עם זר פרחים ריחני לפעילות הבאה בחיוך ובשירה: “עץ הרימון נתן ריחו מים המלח ועד יריחו….. ”

הציוד הדרוש

שקיות בד שיפון עם שרוך בגודל של 10X15 ס”מ בערך.

נושאים לשיחה

מידע והתייחסות השלכתית על מניעה והגנה – מעניין שלרימון זוהי הגנה מספקת מהתקפה. לעומת החוויה האישית שלנו מהשבוע שעבר – מתקפת טילים. איזו התקפה אתם שואלים? יש חרקים שונים המזהים רימון צעיר, קליפתו עדיין רכה והם יכולים לעקוץ, ולהטיל את ביציהם פנימה. גם לביצים ולזחלים יהיה מקום מוגן ובטוח. הם יגדלו בסביבה של שפע מזון מבלי שאיש יראה. רק כשתגיע עונת הקטיף – נגלה רימון אכול, רקוב או ריק מתוכן. לכן אנו מקדימים להגן על הפרי הרך והצעיר וכך, נוכל לזכות בחגי תשרי לברך וליהנות מהפרי.

פרטים נוספים

המשך מעקב אחר הבשלת הרימון, הרחבת מידע אודות מוצא הרימון כצמח ים תיכוני מימי קדם אחד משבעת המינים

ניצה דהן

מטפלת בגינון מוסמכת העמותה מנחה קבוצות גינון ומטפלת בגינון באנשים עיוורים ולקויי ראייה במרכז אור מגדל אור -בית העיוור באר שבע מאמינה שניתן למצוא דרך לכל אדם לממש את יכולתו לעיתים בעזרת עזרים מפצים. החיבור אל הטבע והעשייה הגננית מזמנת חוויות עוצמתיות של בריאת חיים ושל הצלחה והזדמנות לחלוק זאת עם חברים. במרחב הגינה ניתנת הזדמנות לראות, לחוות ולהבין בדרכים אחרות. פעילה בוועד העמותה ומשמשת כרכזת הוועדה להעשרה מקצועית. מדריכה סטודנטים במסגרת התמחות וקולטת סיורי הדרכה לסטודנטים לגינון טיפולי מהמכללות השונות ואחרים.
לתכנים נוספים

כתיבת תגובה

תוכן העניינים
הגנה על רימונים לאחר פריחה