הכנת שבלולי קליפות תפוזים מסוכרים

מאת: ניצה דהן

מטרות הפעילות

היכולת לעבוד בשתי הידיים,
לחוש, להריח,
לשוחח
להעלות זיכרון קודם חשובים ומעידים על חיזוק העצמאות ועל עזרה הדדית בעיקר לחברים החדשים שבינינו.

מהלך הפעילות

על השולחן הונחו תפוזים רחוצים. לכל אחד על מגש אישי הונח תפוז, קרש חיתוך, סכין, כמה מסחטות מיץ מגרדות וקנקן הונחו במרכז השולחן. ומחטים עם חוט כותנה הוכנו לחלוקה לחברים בזמן המתאים. גם שקית עם פלחי קליפות שהכנתי מבעוד מועד, אפשרו לחלק מהחברים להתחיל לגלגל ולהשחיל את הקליפות בזמן שחברים אחרים מגררים את התפוזים. אחר מעבירים את התפוזים לחצייתם ולסחיטת המיץ. את המיץ אספנו בקנקן לשתייה בהמשך. חצאי הקליפות עברו ניקוי של שרידי הפלחים נחתכו לרצועות. ואז כל החברים הצטרפו לגלגול מחרוזות של שבלולי קליפות תפוזים. תוך כדי עבודה, נזכרו בשנים הקודמות. פעם הכנו עוגת תפוזים, פעם הכנו צלחת הגשה של פלחי תפוזים וקלמנטינות.

הציוד הדרוש

מגש אישי שעליו:
קרש חיתוך, סכין, מסחטת מיץ, מגררת ותפוז רחוץ
מחטי פלסטיק עם קוף גדול כשמושחל בהם חוט כותנה
קערה לאיסוף המחרוזות המוכנות
קנקן לאיסוף מיץ התפוזים

נושאים לשיחה

נזכרו שאת קליפות התפוזים ארזו בצנצנת אישית עם תווית לקחת הביתה אך את הרוב זללו במקום. האזנו יחד לשיר מפי התרנגולים: “אם תרצי תפוח זהב”.
שוחחנו על עצמאות והצלחות, על התמיכה החברית בין חברי הקבוצה. על כמה נוח להתנסות וגם לטעות ליד החברים כשבבית לא מנסים.
ברקע השמענו שני שירים שהנעימו את האווירה:
“תפוח הזהב” – מפי התרנגולים
“בפרדס ליד השוקט” – מפי יהורם גאון

פרטים נוספים

את המחרוזות הכתומות לקחתי להשריה ובישול בית. שאר הפעילות תתבצע בשבוע הבא.
לאחר תהליך הבישול, כשהמחרוזות התקררו, החברים הוציאו את החוט, והכניסו את השבלולים לצנצנות. הדביקו תווית על הצנצנת וסגרו היטב

מתכון קליפות תפוזים מסוכרות

ניצה דהן

מטפלת בגינון מוסמכת העמותה מנחה קבוצות גינון ומטפלת בגינון באנשים עיוורים ולקויי ראייה במרכז אור מגדל אור -בית העיוור באר שבע מאמינה שניתן למצוא דרך לכל אדם לממש את יכולתו לעיתים בעזרת עזרים מפצים. החיבור אל הטבע והעשייה הגננית מזמנת חוויות עוצמתיות של בריאת חיים ושל הצלחה והזדמנות לחלוק זאת עם חברים. במרחב הגינה ניתנת הזדמנות לראות, לחוות ולהבין בדרכים אחרות. פעילה בוועד העמותה ומשמשת כרכזת הוועדה להעשרה מקצועית. מדריכה סטודנטים במסגרת התמחות וקולטת סיורי הדרכה לסטודנטים לגינון טיפולי מהמכללות השונות ואחרים.
לתכנים נוספים

כתיבת תגובה

תוכן העניינים
הכנת שבלולי קליפות תפוזים מסוכרים