“מקום לדאגה” יצירת מרחב טיפולי לביטוי והתמודדות עם משבר, בהנחיית  לינדה סלומון , מטפלת בגינון ובאומנות מרכזת לימודי גינון טיפולי בסמינר הקיבוצים. הסדנא התקיימה ב”יער אילנות” קק”ל, ארבוטרום באזור השרון,  מקום  בו גדלים עצים מרשימים, מרחבי העולם,  אשר עברו תהליכי אִיקלום. (תכנית הסיור)

על מחצלת צבעונית ביינות לאיקליפטוסים מרשימים, מעגל של מטפלים בגינון וחברים משתפים ומשתתפים בתכנים אישיים וכואבים מעולמם הפרטי. כך בהנחייתה המחזיקה והבוטחת של לינדה, אשר הביאה עימה מטען רב של מגרות מגוונות בצורה ובגודל ומגוון עצום של חפצים מלאכותיים וחומרים מן הטבע. עולמות מורכבים עשירים בסמלים נבנו בתוך המגרות בעזרת החפצים השונים והאדמות שהבאנו מהבית. איש איש והדלי שלו, אישה אישה וסיפורה. חוויה של יצירה ושיתוף תוך התבוננות פנימית וקבוצתית. יחד חקרנו את הפעילות על שלביה השונים והאופן בו פילסנו את דרכנו בה. שעה ארוכה מעוררת השראה אשר אפשרה לנו המטפלים לרגע קט ליהנות מן החסד שבטיפול. תקציר הסדנה נמסר על ידי לינדה, ניתן לעיין בו בקישור זה

בהמשך היום סיירנו ברחבי היער בהנחיית אבי בן שמואל מרכז מתנדבים והדרכה ביער. 130 דונם הכוללים 20 דונם של חורשת אקליפטוסים מגוונת והיתר גן בוטני המאכלס מגוון כדול וייחודי של עצים. במקום מסלול מוסבר ומונגש. מידע אודות העצים מועבר באמצי אודיו לאורך המסלול. אפשרות לקבלת המידע באמצעות טלפון חכם באפליקציה תואמת ואף להשתעשע במשחק אינטראקטיבי לילדים מבוסס טלפון חכם. עמדות ממחושבות ליד עצים ייחודיים מקושרות לאתר “צמח השדה” וכרטיסי הצמח שבו. המקום פתוח למבקרים ללא תשלום משך כל ימות השנה להוציא יום כיפור. חניה, נגישות, שרותים ואפשרות להדרכה. בשבועות הקרובים ניתן יהיה ליהנות מפריחת האירוסים ובהמשך השנה לצפות בפריחות מרהיבות של העצים ביער.

1    IMG_2119  IMG_2081    IMG_2129

לא נפרדנו לפני שיחת סיכום ושיתוף בהנחיית ניצה דהן, b15d04a6638a2e640512c2be1180a6e3אשר בעזרת פעילות המבוססת על הכנת מנדלה מן הטבע ושאר חומרים, על גבי משטח מסתובב, הוציאה מאיתנו את המשוב להלן:

“הימים האלו חשובים להרגשה שלי שיש לנו מקצוע. היום הזה מפרה, חשוב אוסף”… “הרגשתי חלק מקבוצה”….”למרות שיש לנו חורים בכל מני מקומות, אני חלק משלם”… “אני קצת חורגת ומשנה את האיזון כי אני גם בחוץ וגם בפנים”…”היה מפרה , נהינתי מאוד, כן ירבו מפגשים כאלו של למידה ונתינה כולנו ביחד”…”עם כל זה שיש לנו קשיים אנו משתדלים לתת ולהכיל”

“אקליפטוס גדול הפרי כסמל למצוע החשוב שלנו”

סיכמה בחדווה- נטע

ניפגש בסיור הבא, הועדה להעשרה מקצועית